Kartka z lipnickiego kalendarza – grudzień

 

4 – 10 grudzień 1914 r.,  w tych dniach w ramach tzw. operacji limanowsko – łapanowskiej (I-sza wojna światowa) trwała krwawa bitwa o wzgórze Kobyła nad Rajbrotem. To wybitne wzniesienie (603 m npm) kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Na polu bitwy znajduje się cmentarz wojenny mieszczący mogiły poległych wówczas żołnierzy.

 

10 grudnia 2013 r. odebrano od wykonawcy plac zabaw w Lipnicy Murowanej nazwany „Łokietkowi Ogród”. Zabawa i wspomnienie historii.

 

 

16 grudnia 1999 r. zmarł Józef Piotrowski nieodżałowanej pamięci wielki lipniczanin, pozostawił po sobie wiele śladów swej długoletniej działalności, a zainicjowanym konkursem palm wielkanocnych rozsławił Lipnicę w świecie.

 

21 grudnia 1804 r. zmarł Jacek Brodziński, ojciec poety Kazimierza, pochowany został na lipnickim „Starym” cmentarzu. Był ostatnim dzierżawcą lipnickiego starostwa niegrodowego.

 

28 grudnia 1914 r. do Lipnicy i Rajbrotu przybyli po uprzednich walkach pod Łowczówkiem żołnierze legionów Józefa Piłsudskiego, stacjonowali do 19 stycznia 1915 r.

 

 

29 grudnia1834 roku Kazimierz Janota Bzowski nabywa od Ekonomii Niepołomskiej (Skarbu C.K. Austrii) lipnicką część dawnej królewszczyzny

 

31 grudnia 1914 r. witali w Rajbrocie Nowy Rok 1915 kawalerzyści Beliny z I Brygady Legionów. Gościem honorowym przyjęcia był sam Józef Piłsudski.

 

31 grudnia 1947 r. została powołana na terenie gminy Lipnica Murowana Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska

 

Grudzień 1943 r. , zorganizowana została przez I bat. „Pszczoła” 12 pp. A.K. Ziemi Bocheńskiej konspiracyjna „Szkoła Podchorążych Piechoty” w lasach Piekarskiej Góry.

 

Grudzień 1287/ styczeń 1288 r., przemarsz przez Rajbrot w drodze powrotnej spod Krakowa na Sącz wojowników tatarskich, było to w czasie ich trzeciego najazdu na Polskę.

 

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł

By Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to ziemia świętych, zabytków i palm