12/13 sierpnia 2017 – Święto Gminy Lipnica Murowana + Gminne Dożynki

12/13 sierpnia 2017 – Święto Gminy Lipnica Murowana + Gminne Dożynki

12-13 sierpnia – weekend w Lipnicy pełen atrakcji! Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej serdecznie zapraszają na pełne koncertów i występów Święto Gminy! Odbędzie się ono w Zobacz więcej »

Uczcić Świętego Szymona

Uczcić Świętego Szymona

fot. ks. Antoni Piś, montaż p. Halina Sawicka Zobacz więcej »

Otwarte Wrota Pogórza 2017 – zapraszamy!

Otwarte Wrota Pogórza 2017 – zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na Otwarte Wrota Pogórza 2017! Impreza odbywać się będzie 5 i 6 sierpnia 2017 r. W jej ramach, od Wieliczki aż po Krosno, będzie można (w wyznaczonych godzinach i za Zobacz więcej »

Nowoczesny balkon w każdym mieszkaniu

Nowoczesny balkon w każdym mieszkaniu

Nowoczesny balkon to miejsce modne oraz funkcjonalne. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiej oazy spokoju, jednak często nie wiemy, o czym powinniśmy pamiętać. Zobacz więcej »

Lipnica Murowana – Mieszkańcy i Goście Gminy – dołącz do grupy na FB

Lipnica Murowana – Mieszkańcy i Goście Gminy – dołącz do grupy na FB

Zapraszamy Mieszkańców jak również Gości gminy Lipnica Murowana do dołączenia do nowo powstałej grupy na facebook’u https://www.facebook.com/groups/lipnicamurowana/ Zobacz więcej »

 

KARTKA Z LIPNICKIEGO KALENDARZA – maj

KARTKA Z LIPNICKIEGO KALENDARZA – maj
Oceń ten artykuł

Mijają dni, tygodnie, miesiące, czas pisze kolejne daty. Nie wszystkie zapisują się w naszej pamięci, lecz trwać będą na kartkach tego kalendarza.

1 maja 1952 r. odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka zdrowia w Lipnicy Murowanej, wzniesiono go przy wydatnej pomocy miejscowego społeczeństwa.

12 maja 1997 r. został utworzony w obszarze dwóch gmin, a to Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, jako jeden z trzech parków tego typu w obszarze Pogórza Karpackiego.

16 maja 1883 r. przybywa do zakupionego rok wcześniej majątku w Lipnicy Dolnej rodzina Ledóchowskich, Antoni i Józefina wraz z dziećmi. Lipniczanie zgotowali im serdeczne przyjęcie.

16 maja 1976 r. miała miejsce w Lipnicy uroczystość pobeatyfikacyjna Marii Teresy Ledóchowskiej. Wśród 100 000-nej rzeszy pątników było kilku kardynałów, dziesiątki biskupów, setki księży. W tym dniu wspólnie modlili się w Lipnicy ks. kardynał Stefan Wyszyński i ks. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II

18 maja 2003 r. błogosławiona Urszula Ledóchowska została świętą, kanonizował ją w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II .

24 maja 1864 r. nastąpił niespodziewany atak mrozu, zniszczone zostały uprawy rolne.

26 maja 1862 r. zmarł Kazimierz Bzowski, spoczywa w kurhanie rodzinnym w Będkowicach k/Krzeszowic.

26 – 27 maja 2007 r., w tych dniach odbyły się w Lipnicy Murowanej IX-te Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego Małopolski. Było to potwierdzenie uznania dla dziedzictwa Lipnicy.

29 maja 1939 r. zmarła w Rzymie przełożona Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK Urszula Ledóchowska. W Lipnicy przebywała w latach 1883 – 85.

30 maja 1870 r. urodziła się w Loosdorf w Austrii najmłodsza córka Antoniego i Józefiny Ledóchowskich Franciszka. Mieszkała w Lipnicy od 1883 r. do 1953, była ostatnią właścicielką lipnickiego majątku.

31 maja 2008 r. odsłonięty został na polanie Mulowiec na wzgórzu Kobyła w Rajbrocie, obelisk upamiętniający tragiczną śmierć partyzantów AK w dniu 23 listopada 1944 r.

P.S. Sugerują dopisywanie (w komentarzu) innych znanych ważnych dat z życia gminy.

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł