Kartka z lipnickiego kalendarza – luty

Mijają dni, tygodnie, miesiące, czas pisze kolejne daty. Nie wszystkie zapisują się w naszej pamięci, lecz trwać będą na kartkach tego kalendarza.

8/9 luty 1863 r. wymarsz kilkunastoosobowej grupy ochotników z Lipnicy i okolic, za kordon (Ojców) do powstania styczniowego.

10 lutego 1936 r. został oficjalnie zarejestrowany Związek Lipniczan z siedzibą w Lipnicy Murowanej.

21 lutego 1885 r. zmarł hr. Antoni Ledóchowski, właściciel dworu i folwarku w Lipnicy Dolnej. W Lipnicy mieszkał zaledwie 2 lata, Spoczywa w krypcie kościoła św. Leonarda.

22 lutego 1846 w okresie tzw. rabacji chłopskiej, uzbrojone bandy chłopskie napadły na dwór Bzowskiego w Lipnicy Dolnej.

24 lutego 1685 r. został beatyfikowany w Rzymie przez Ojca Świętego Innocentego IX bernardyn Szymon z Lipnicy. Aktu tego dokonano na podstawie starodawności sprawowanego przez wiernych kultu wobec świętości jego życia.

24 lutego 2005 r. zmarł Henryk Cyganik, poeta, czasowo osiadły w Borównej, związał się z Podgórskim Stowarzyszeniem Kulturalnym w Lipnicy Górnej, pisał teksty dla kabaretu „Jagodziorze”, jego wiersze umieszczone są także w zbiorze poezji lipnickiej pt. „Lipnica w poezji i fotografii”.


Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł.

P.S. Sugerują dopisywanie (w komentarzu) innych znanych ważnych dat z życia gminy.

KOMENTARZE – TU

By Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to ziemia świętych, zabytków i palm