Wywiad ze Stanisławem Bukowiec kandydatem do Sejmiku Województwa Małopolskiego

Stanisław Bukowiec: Chcę rzetelnie i uczciwie reprezentować mieszkańców gminy Lipnica Murowana w Sejmiku 

– Kandyduje pan do Sejmiku Województwa Małopolskiego na 2. miejscu listy Prawa i Sprawiedliwości. Proszę o kilka słów o sobie…

– Nazywam się Stanisław Bukowiec, mam 45 lat, jestem mieszkańcem Bochni. Mam żonę i dwoje dzieci. Od 20 lat jestem samorządowcem, byłem zastępcą burmistrza Bochni oraz wicewójtem gminy Bochnia. Obecnie pełnię funkcję radnego Powiatu Bocheńskiego. Prowadzę własną działalność gospodarczą, jestem również Przewodniczącym Rady Nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego.

– Dlaczego zdecydował się pan ubiegać o mandat radnego Sejmiku Wojewódzkiego?

– Od kilkunastu lat Bochnia i Powiat Bocheński nie mają swojego przedstawiciela na tym szczeblu samorządu, a tak się składa, że to właśnie w gestii Urzędu Marszałkowskiego jest m.in. dystrybucja środków unijnych. Wielokrotnie – jako samorządowcy – odczuwaliśmy brak przedstawiciela w Sejmiku. Dlatego, gdy dostałem propozycję startu, stwierdziłem, że moje dotychczasowe doświadczenie zdobyte zarówno na szczeblu samorządu Miasta, Gminy jak i Powiatu daje mi możliwość rzetelnej pracy na rzecz mieszkańców naszego terenu. Dodatkowo tą szansę zwiększa pozycja nr 2 na liście Prawa i Sprawiedliwości.

– Wspomniał pan o swojej pracy w Krakowskim Parku Technologicznym. Co to za instytucja?

– Krakowski Park Technologiczny nadzoruje działalność stref gospodarczych, gdzie inwestują nowe firmy, gdzie powstają nowe miejsca pracy. Dzięki Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu w Małopolsce w ostatnich latach zainwestowało kilkadziesiąt firm – w 2017 roku w Bochni japoński koncern Mabuchi – największy na świecie producent silniczków elektrycznych do samochodów. W jedynym w Europie zakładzie zlokalizowanym właśnie w bocheńskiej strefie pracę ma podjąć 400 osób.

– Czy KPT jest w stanie pomóc w rozwoju gospodarczym gminy Lipnica Murowana?

– Taka szansa istnieje, poprzez wchodzące w życie przepisy o działalności stref gospodarczych. Zgodnie z nową ustawą, cała Polska stała się strefą gospodarczą, inwestorzy mogą starać się o ulgi podatkowe nie tylko w wyznaczonych do tej pory terenach, ale również w innych, należących także do osób prywatnych. To daje zupełnie nowe możliwości dla przedsiębiorców chcących inwestować – także na terenie gminy Lipnica Murowana. Chętnie pomogę osobom chcącym skorzystać z tych nowych przepisów.

– Jakie inne punkty ma pan w swoim programie wyborczym?

– Chciałbym doprowadzić do kontynuacji modernizacji dróg wojewódzkich, a także poprawić komunikację w regionie, mam tu na myśli budowę łącznika między drogą krajową nr 94 a węzłem autostradowym w Bochni. Dzięki temu, mieszkańcy południowych gmin naszego powiatu, w tym Lipnicy Murowanej, będą mogli w łatwy sposób dojechać do autostrady, bez konieczności wjazdu do Bochni.

Ważnym problemem dotykającym mieszkańców Lipnicy Murowana i sąsiednich miejscowości jest smog. Chciałbym przyspieszyć działania w ramach rządowego i regionalnego programu walki o lepsze powietrze. Konieczna jest także budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz Hospicjum Stacjonarnego w Bochni. ZOL funkcjonujący w bocheńskim szpitalu ma do dyspozycji zaledwie dwadzieścia kilka łóżek, a potrzeby w tym zakresie są bardzo duże.

– Prowadzi pan działalność gospodarczą? W jakim obszarze?

– Muszę w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej mojej pasji – jestem strażakiem, prezesem OSP w Chodenicach, dzielnicy Bochni. Prowadzę wydawnictwo, w którym przygotowałem i wydałem ponad 20 książek poświęconych historii ruchu pożarniczego w Małopolsce i w innych regionach Polski. Jedną z nich była książka „Ochotnicy ziemi bocheńskiej”, w której opisana została historia jednostek OSP również z terenu gminy Lipnica Murowana. Jestem pod wrażeniem historii ludzi, którzy tworzyli i tworzą dzieje straży pożarnej na tym terenie. Zresztą mi bliskim…

– Z jakiego powodu?

– Moja ś.p. mama urodziła się w Borównej, rodzice brali ślub w kościele św. Szymona w Lipnicy Murowanej, a swojemu synowi daliśmy na imię… Szymon.

– Skoro jest pan strażakiem, to również społecznikiem…

– Tak, od zawsze starałem się aktywnie działać na rzecz lokalnego środowiska: pisałem artykuły w „Ziemi Bocheńskiej”, udzielałem się w Bocheńskim Klubie Sportowym, przez ponad rok pełniąc funkcję prezesa klubu, współtworzyłem Hospicjum Domowe, pomagam Warsztatom Terapii Zajęciowej, organizuję też od kilkunastu lat Charytatywny Piknik Strażacki, z którego dochód przeznaczany jest m.in. na pomoc dla chorych dzieci.

– Czy w zakresie straży pożarnych Sejmik Małopolski ma do odegrania jakąś rolę?

– Oczywiście! Chciałbym zająć się wsparciem dla strażaków w Małopolsce. Uważam, że trzeba zwiększyć finansowanie programu „Małopolskie Remizy”, rozszerzyć pomoc Urzędu Marszałkowskiego dla druhów w zakresie dofinansowania specjalistycznych szkoleń, a także zakupu sprzętu, zwiększyć środki finansowe na pracę z dziećmi i młodzieżą w jednostkach, np. w organizacji szkoleń i obozów.

– Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w wyborach

– Dziękuję również, pozdrawiam wszystkich czytelników, mieszkańców gminy Lipnica Murowana i proszę o głos 21 października. Deklaruję, że będę rzetelnie i uczciwie reprezentował mieszkańców gminy Lipnica Murowana w Sejmiku Województwa Małopolskiego.

[kkstarratings]

By Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to ziemia świętych, zabytków i palm