25–26 maja 2013 Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!

W Lipnicy Murowanej, niegdyś średniowiecznym mieście, położonym na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Węgry, znajduje się modrzewiowy kościół pod wezwaniem św. Leonarda z XV wieku, który w roku 2003 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Drewniany kościół, otoczony zabytkowym cmentarzem, do dnia dzisiejszego zachował się w prawie niezmienionym kształcie, harmonijnie i malowniczo wpisując się w naturalny krajobraz.

To szczególne miejsce będzie można zwiedzać 25 i 26 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!. Oprócz zwiedzania goście będą mogli wysłuchać koncertu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Podczas weekendu odbędzie się także wręczenie Nagrody Województwa Małopolskiego im. M. Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski oraz konferencja naukowa – Transfer wiedzy i kompetencji w służbie dziedzictwu narodowemu. (Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej).

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem Wejdź na szlak!, będzie fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska(18–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (18–19 maja), obiekty na szlaku Dwory Małopolski(25–26 maja), a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki(25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO , wśród których znajduje się właśnie kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (25–26 maja).

Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

XVMDDK_PLAKAT_ogolny

By Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to ziemia świętych, zabytków i palm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *