Zabytki

Zabytki

 

Drewniany Kościół św. Leonarda

Lipnica Murowana jako jedna z niewielu miejscowości na terenie Małopolski posiada perłę średniowiecznej architektury drewnianej. Jest nią niewątpliwie kościół św. Leonarda, w którym znajduje się słup pogańskiego bożka Światowida, na którym wsparty jest ołtarz. Został on wybudowany w XV w. na miejscu dawnej gontyny pogańskiej. Ten cmentarny kościółek jest konstrukcji zrębowej, częściowo pobity gontem, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Piątego lipca 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (Kras 2003 r.).

 

Fot. Kościół św. Leonarda wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

We wnętrzu znajdują się wyjątkowo cenne zabytki dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ściany i strop pokrywają malowidła z różnych okresów, począwszy od gotyckich jeszcze, patronowych motywów na stropie, aż po barokowe cykle przedstawieniowe z 1711 r. Wystroju malarskiego i dydaktyki tej dekoracji dopełniają pełne ekspresji ludowej unikalne malowidła, ilustrujące Dekalog, zdobiące parapet chóru muzycznego. Wielką wartość artystyczną, zwłaszcza w kontekście całości wnętrza, posiadały znajdujące się tu do niedawna trzy ołtarze tryptykowe, dzieła małopolskiego cechowego malarstwa tablicowego, wielokrotnie wzmiankowane i omawiane w literaturze fachowej. Ołtarz główny dedykowany patronowi kościoła św. Leonardowi powstał w warsztacie krakowskim w początku XVI w. Wcześniejszy jest ołtarz boczny ze sceną Adoracji Dzieciątka Jezus (w polu środkowym), jeszcze ze schyłku XV w. Interesujący jest również trzeci tryptyk, dedykowany św. Mikołajowi z około 1530 r. Do średniowiecznych zabytków zalicza się jeszcze płaskorzeźba zaśnięcia Najświętszej Panny Marii z końca XIV w. Po włamaniu do kościoła i kradzieży tryptyków, jakie miało miejsce z 4 na 5 lipca 1992 r., odzyskane tryptyki znajdują się obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie (Kras 2003 r.)


Kościół św. Szymona z Lipnicy

Kościół pod wezwaniem bł. Szymona został zbudowany na miejscu domu rodzinnego bł. Szymona w latach około 1636-1648, a więc jeszcze przed jego beatyfikacją, która miała miejsce 24 II 1685 r.


Fot. Kościół św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

Na uwagę w kościele zasługuje ołtarz w stylu rokokoneogotyckim z 1860 r., w którym znajduje się obraz bł. Szymona z II połowy XVII w. Obok kościoła zachowała się szesnastowieczna studnia.

Kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła został wzniesiony z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, który przez dokumenty wydane w dniu 1 VII 1363 r. oddał go do kultu.


Fot. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

Usytuowany na skraju dawnego miasta, zachował bryłę gotycką mimo przebudów (głównie z 1720 i 1754 r.) po kolejnych zniszczeniach i pożarach. W 1810 r. runęło sklepienie gotyckie, które niestety nie zostało odbudowane tylko zastąpione powałą. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w nim można zaliczyć umieszczoną w bocznym ołtarzu gotycką rzeźbę Matki Bożej

z Dzieciątkiem z około 1370 r., krzyż na tęczy nawy głównej z XVII w. oraz ołtarz boczny Pana Jezusa Ukrzyżowanego z początków XVIII w. Warto też zwrócić uwagę na chrzcielnicę kamienną z XIV lub XV w. (www.lipnicamurowana.pl).

 

Zabytkowy Rynek w Lipnicy Murowanej

Obszerny kwadratowy rynek stanowi centrum a zarazem, obok kościoła p.w. św. Leonarda, najcenniejszy zabytek Lipnicy Murowanej. Wokół rynku wznosi się parterowa zabudowa, w większości drewniana. Domy usytuowane są przeważnie szczytowo, a wiele z nich zachowało do dziś podcienia wsparte na słupach. Wiele z domów mieszczańskich w rynku zostało uznanych za zabytkowe.


Fot. Zabytkowy Rynek w Lipnicy Murowanej.


Na środku rynku stoi rzeźbiona w kamieniu figura św. Szymona z Lipnicy z 1913 r., który swym spojrzeniem obejmuje lipnicką dziedzinę, zaś wzniesioną ręką wskazuje cel naszego życia czyli niebo
(Wiśniowski 1994 r.).

 

Dwór Ledóchowskich

 

Fot. Dwór Ledóchowskich .

Dwór Ledóchowskich został wybudowany przez Bzowskiego około 1830 r. W dworze tym mieszkała błogosławiona Maria Teresa i święta Urszula Ledóchowska.


Figura św. Floriana

Figura przedstawiająca św. Floriana wzniesiona została w 1837 r.
z fundacji mieszczan na pamiątkę wytyczenia rynku (niezrealizowanego) nowego miasta, które miało powstać po pożarze Lipnicy Murowanej w 1828 r. Posąg św. Floriana osadzony jest na czworobocznym ogzymsowanym postumencie na którym znajduje się duża płaskorzeźba przedstawiająca króla Kazimierza Wielkiego.


Fot.  Zabytkowa figura św. Floriana.

By Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to ziemia świętych, zabytków i palm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *