Lato w Teatrze Variete

Lato w Teatrze Variete

Lato w Krakowskim Teatrze Variete zapowiada się atrakcyjnie. Oferta nadchodzących spektakli skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, z uwzględnieniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i zagranicznych turystów odwiedzających miasto. Letnia repertuarowa odsłona Teatru to:  „Legalna Zobacz więcej »

Zielone Świątki w Lipnicy Górnej

Zielone Świątki w Lipnicy Górnej

Na obchody pięknej, ludowej uroczystości – Zielonych Świątek zapraszamy w sobotę 3 czerwca do Lipnicy Górnej! Organizatorami wydarzenia są: Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Górnej, Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnicy Górnej oraz Zobacz więcej »

Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Ogarnięci tą wielką tajemnicą życzymy Wam wiele radości i dobra. Niech, Ten, który powstał z grobu, wzmocni wiarę, rozpali miłość, niech stanie się dla Was źródłem pokoju, zrozumienia i szacunku. Zobacz więcej »

Wielki Tydzień w parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej

Wielki Tydzień w parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej

WIELKI CZWARTEK Nie ma porannej Mszy św. Liturgia Wieczerzy Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00, po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 23. Na Zobacz więcej »

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej 2017 – fotogaleria

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej 2017 – fotogaleria

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niedzieli palmowej 2017 Zobacz więcej »

 

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik
5 (100%) 1 vote

1 października 1982 r. reaktywowano po 6 latach przerwy gminę Lipnica Murowana

4 października 1978 r. zmarł w wypadku ks. Ignacy Roman. Urodził się w 1945 r. w Lipnicy Murowanej, wikary w parafii Radgoszcz. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Lipnicy.

7 października 1866 r. urodził się Loosdorf w Austrii Włodzimierz Ledóchowski, syn Antoniego i Józefiny. Był kapłanem, jezuitą. Od 1915 r. aż do swej śmierci, która nastąpiła 13 grudnia 1942 r. był przełożonym (generałem) zakonu jezuitów, zwano go „Czarnym papieżem”. Zmarł w opinii świętości.

 

19 października 1975 r. wyniesiona została na ołtarze Maria Teresa Ledóchowska. Jej beatyfikacja odbyła się w Rzymie w obecności papieża Pawła VI.

27 października 1810 r. rozległy pożar zniszczył kościół p.w. św. Andrzeja, pozostały jedynie murowane elementy świątyni.

27 października 1844 roku z inicjatywy ks. Józefa Szeligi powstaje w lipnickiej parafii Towarzystwo Wstrzemięźliwości.

23 października 2003 r. Szkoła Podstawowa w Rajbrocie otrzymała imię papieża Jana Pawła II.

 

25 października 2003 r. intronizowano do kościoła parafialnego w Lipnicy Murowanej odrestaurowaną figurkę Matki Bożej – Madonny Lipnickiej, zajęła miejsce w ołtarzu w kaplicy południowej.

 

29.października.1944 r. o godz. 3,30 rozpoczęła się pacyfikacja Lipnic. Niemcy w odwecie za akcję na wiśnickie więzienie, aresztowali 15 osób (6 później zwolniono). Obóz koncentracyjny przeżyły tylko 2 osoby.

30 października 2007 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipnickiej

Październik, w Lipnicy powstaje oddział podziemnej organizacji ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), lipniczanie podejmują walkę zbrojną z okupantem

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł