12/13 sierpnia 2017 – Święto Gminy Lipnica Murowana + Gminne Dożynki

12/13 sierpnia 2017 – Święto Gminy Lipnica Murowana + Gminne Dożynki

12-13 sierpnia – weekend w Lipnicy pełen atrakcji! Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej serdecznie zapraszają na pełne koncertów i występów Święto Gminy! Odbędzie się ono w Zobacz więcej »

Uczcić Świętego Szymona

Uczcić Świętego Szymona

fot. ks. Antoni Piś, montaż p. Halina Sawicka Zobacz więcej »

Otwarte Wrota Pogórza 2017 – zapraszamy!

Otwarte Wrota Pogórza 2017 – zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na Otwarte Wrota Pogórza 2017! Impreza odbywać się będzie 5 i 6 sierpnia 2017 r. W jej ramach, od Wieliczki aż po Krosno, będzie można (w wyznaczonych godzinach i za Zobacz więcej »

Nowoczesny balkon w każdym mieszkaniu

Nowoczesny balkon w każdym mieszkaniu

Nowoczesny balkon to miejsce modne oraz funkcjonalne. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiej oazy spokoju, jednak często nie wiemy, o czym powinniśmy pamiętać. Zobacz więcej »

Lipnica Murowana – Mieszkańcy i Goście Gminy – dołącz do grupy na FB

Lipnica Murowana – Mieszkańcy i Goście Gminy – dołącz do grupy na FB

Zapraszamy Mieszkańców jak również Gości gminy Lipnica Murowana do dołączenia do nowo powstałej grupy na facebook’u https://www.facebook.com/groups/lipnicamurowana/ Zobacz więcej »

 

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik
5 (100%) 1 vote

1 października 1982 r. reaktywowano po 6 latach przerwy gminę Lipnica Murowana

4 października 1978 r. zmarł w wypadku ks. Ignacy Roman. Urodził się w 1945 r. w Lipnicy Murowanej, wikary w parafii Radgoszcz. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Lipnicy.

7 października 1866 r. urodził się Loosdorf w Austrii Włodzimierz Ledóchowski, syn Antoniego i Józefiny. Był kapłanem, jezuitą. Od 1915 r. aż do swej śmierci, która nastąpiła 13 grudnia 1942 r. był przełożonym (generałem) zakonu jezuitów, zwano go „Czarnym papieżem”. Zmarł w opinii świętości.

 

19 października 1975 r. wyniesiona została na ołtarze Maria Teresa Ledóchowska. Jej beatyfikacja odbyła się w Rzymie w obecności papieża Pawła VI.

27 października 1810 r. rozległy pożar zniszczył kościół p.w. św. Andrzeja, pozostały jedynie murowane elementy świątyni.

27 października 1844 roku z inicjatywy ks. Józefa Szeligi powstaje w lipnickiej parafii Towarzystwo Wstrzemięźliwości.

23 października 2003 r. Szkoła Podstawowa w Rajbrocie otrzymała imię papieża Jana Pawła II.

 

25 października 2003 r. intronizowano do kościoła parafialnego w Lipnicy Murowanej odrestaurowaną figurkę Matki Bożej – Madonny Lipnickiej, zajęła miejsce w ołtarzu w kaplicy południowej.

 

29.października.1944 r. o godz. 3,30 rozpoczęła się pacyfikacja Lipnic. Niemcy w odwecie za akcję na wiśnickie więzienie, aresztowali 15 osób (6 później zwolniono). Obóz koncentracyjny przeżyły tylko 2 osoby.

30 października 2007 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipnickiej

Październik, w Lipnicy powstaje oddział podziemnej organizacji ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), lipniczanie podejmują walkę zbrojną z okupantem

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł