Święto Pogórza Wiśnickiego – Korona Pogórzy. 31 marca – 2 kwietnia

Święto Pogórza Wiśnickiego – Korona Pogórzy. 31 marca – 2 kwietnia

Można przyjechać na 1 dzień, na 2 dni lub skorzystać z całego pakietu 3-dniowych atrakcji.  Zapraszamy Państwa na Pogórze Wiśnickie!   Program wydarzeń:  31 marca 2017 r., piątek  Wieczór integracyjny w PTSM Zobacz więcej »

Ekstremalna droga krzyżowa 2017 – 7 kwiecień – zapraszamy

Ekstremalna droga krzyżowa 2017 – 7 kwiecień – zapraszamy

Tuż przed Niedzielą Palmową, w piątek wieczorem 7 kwietnia z wielu miejsc w Polsce wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Rokrocznie jest ich więcej. Od kilku lat bierze w nich udział tysiące chętnych, którzy Zobacz więcej »

PROGRAM 59 Konkursu Lipnickich Palm Wielkanocnych 2017 czyli Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

PROGRAM 59 Konkursu Lipnickich Palm Wielkanocnych 2017 czyli Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

PROGRAM 59 Konkursu Lipnickich Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego godz. 7.30 Inauguracja imprezy, mierzenie, ocena i stawianie palm godz. 8.00 Występy zespołów regionalnych – Zespół Pieśni “Raj” z Rajbrotu Zobacz więcej »

DARMOWE  PORADY  PRAWNE w Lipnicy Murowanej

DARMOWE PORADY PRAWNE w Lipnicy Murowanej

Od ubiegłego roku istnieje możliwość skorzystania z darmowych porad prawnych, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.   Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” w ramach zadania publicznego „Prowadzenie w Zobacz więcej »

26 lutego Cygańska zabawa  w Lipnicy Murowanej

26 lutego Cygańska zabawa w Lipnicy Murowanej

W ostatnią niedzielę karnawału Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej serdecznie zaprasza na Zapustny Przegląd Grup Cygańskich. Odbędzie się on 26 lutego 2017 r. o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Gminnego Domu Zobacz więcej »

 

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik
5 (100%) 1 vote

1 października 1982 r. reaktywowano po 6 latach przerwy gminę Lipnica Murowana

4 października 1978 r. zmarł w wypadku ks. Ignacy Roman. Urodził się w 1945 r. w Lipnicy Murowanej, wikary w parafii Radgoszcz. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Lipnicy.

7 października 1866 r. urodził się Loosdorf w Austrii Włodzimierz Ledóchowski, syn Antoniego i Józefiny. Był kapłanem, jezuitą. Od 1915 r. aż do swej śmierci, która nastąpiła 13 grudnia 1942 r. był przełożonym (generałem) zakonu jezuitów, zwano go „Czarnym papieżem”. Zmarł w opinii świętości.

 

19 października 1975 r. wyniesiona została na ołtarze Maria Teresa Ledóchowska. Jej beatyfikacja odbyła się w Rzymie w obecności papieża Pawła VI.

27 października 1810 r. rozległy pożar zniszczył kościół p.w. św. Andrzeja, pozostały jedynie murowane elementy świątyni.

27 października 1844 roku z inicjatywy ks. Józefa Szeligi powstaje w lipnickiej parafii Towarzystwo Wstrzemięźliwości.

23 października 2003 r. Szkoła Podstawowa w Rajbrocie otrzymała imię papieża Jana Pawła II.

 

25 października 2003 r. intronizowano do kościoła parafialnego w Lipnicy Murowanej odrestaurowaną figurkę Matki Bożej – Madonny Lipnickiej, zajęła miejsce w ołtarzu w kaplicy południowej.

 

29.października.1944 r. o godz. 3,30 rozpoczęła się pacyfikacja Lipnic. Niemcy w odwecie za akcję na wiśnickie więzienie, aresztowali 15 osób (6 później zwolniono). Obóz koncentracyjny przeżyły tylko 2 osoby.

30 października 2007 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipnickiej

Październik, w Lipnicy powstaje oddział podziemnej organizacji ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), lipniczanie podejmują walkę zbrojną z okupantem

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł