26 lutego Cygańska zabawa  w Lipnicy Murowanej

26 lutego Cygańska zabawa w Lipnicy Murowanej

W ostatnią niedzielę karnawału Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej serdecznie zaprasza na Zapustny Przegląd Grup Cygańskich. Odbędzie się on 26 lutego 2017 r. o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Gminnego Domu Zobacz więcej »

Małe – Wielkie PERŁY Małopolski – zagłosuj!!!

Małe – Wielkie PERŁY Małopolski – zagłosuj!!!

Gimnazjaliści z ZSG w Bogucicach chcą promować mało znane, ale jakże cenne zabytki „małej ojczyzny”, dlatego realizują ogólnopolski projekt pt. „Małe – Wielkie PERŁY Małopolski”. Obiektem Ich zainteresowań stały się , m.in. Zobacz więcej »

Darmowy kalendarz na 2017 rok – pobierz

Darmowy kalendarz na 2017 rok – pobierz

Zapraszamy do pobierania darmowego kalendarza na 2017 rok. Tym razem zdjęcia z Krakowa… Wejdź na stronę KRAKOWNOW.PL i Pobierz Kalendarz 2017 Podziel się informacją ze znajomymi o darmowym kalendarzu na 2017 rok, pobierz Zobacz więcej »

Poznaj historie Pawła, jednego z Wolontariuszy Akademii Przyszłości.

Poznaj historie Pawła, jednego z Wolontariuszy Akademii Przyszłości.

Poznaj historie Pawła, jednego z Wolontariuszy Akademii Przyszłości. Stwórz własne wspomnienia zgłaszając się na superw.pl Akademia Przyszłości i Szlachetna Paczka nadal poszukuje Wolontariuszy w Twojej okolicy. https://www.youtube.com/watch?v=SSE90MsKdl0 Zobacz więcej »

Ku „mojej Lipnicy” (2)

Ku „mojej Lipnicy” (2)

Opisanie Lipnicy Murowanej mej rodzinnej miejscowości na stronach portalu Lipniczanin.pl, zajęło mi trochę czasu, zaczęło się bowiem 18 września 2014 r. Prezentowałem ją w różnorodnych czasowych i przestrzennych wymiarach. Pora zatem podsumować Zobacz więcej »

 

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik

Kartka z lipnickiego kalendarza – październik
5 (100%) 1 vote

1 października 1982 r. reaktywowano po 6 latach przerwy gminę Lipnica Murowana

4 października 1978 r. zmarł w wypadku ks. Ignacy Roman. Urodził się w 1945 r. w Lipnicy Murowanej, wikary w parafii Radgoszcz. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Lipnicy.

7 października 1866 r. urodził się Loosdorf w Austrii Włodzimierz Ledóchowski, syn Antoniego i Józefiny. Był kapłanem, jezuitą. Od 1915 r. aż do swej śmierci, która nastąpiła 13 grudnia 1942 r. był przełożonym (generałem) zakonu jezuitów, zwano go „Czarnym papieżem”. Zmarł w opinii świętości.

 

19 października 1975 r. wyniesiona została na ołtarze Maria Teresa Ledóchowska. Jej beatyfikacja odbyła się w Rzymie w obecności papieża Pawła VI.

27 października 1810 r. rozległy pożar zniszczył kościół p.w. św. Andrzeja, pozostały jedynie murowane elementy świątyni.

27 października 1844 roku z inicjatywy ks. Józefa Szeligi powstaje w lipnickiej parafii Towarzystwo Wstrzemięźliwości.

23 października 2003 r. Szkoła Podstawowa w Rajbrocie otrzymała imię papieża Jana Pawła II.

 

25 października 2003 r. intronizowano do kościoła parafialnego w Lipnicy Murowanej odrestaurowaną figurkę Matki Bożej – Madonny Lipnickiej, zajęła miejsce w ołtarzu w kaplicy południowej.

 

29.października.1944 r. o godz. 3,30 rozpoczęła się pacyfikacja Lipnic. Niemcy w odwecie za akcję na wiśnickie więzienie, aresztowali 15 osób (6 później zwolniono). Obóz koncentracyjny przeżyły tylko 2 osoby.

30 października 2007 r. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipnickiej

Październik, w Lipnicy powstaje oddział podziemnej organizacji ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), lipniczanie podejmują walkę zbrojną z okupantem

Wyboru zdarzeń dokonał: Czesław Anioł